All for Joomla All for Webmasters
Hrvatska

Kako se STVARNO živi u Hrvatskoj: Cijene više nego u Njemačkoj i Luksemburgu, a lošiji su samo Bugari!

U Hrvatskoj cijene televizora, računala, laptopa, skenera, printera, softvera, kamera i playera premašuju prosječne u Europskoj uniji za osam posto i veće su od cijena u Luksemburgu, Njemačkoj, Austriji, Švedskoj…

Treće mjesto po visini cijena potrošačke elektronike zauzima Hrvatska u Europi.

Njezine cijene televizora, računala, laptopa, skenera, printera, softvera, kamera i playera premašuju prosječne u Europskoj uniji za osam posto i veće su od cijena u Luksemburgu, Njemačkoj, Austriji, Švedskoj…

Po laptop trk u Irsku…

Samo su četiri zemlje u Europskoj uniji skuplje od Hrvatske, a to su Danska, Francuska, Cipar i Portugal. Prema novim podacima Eurostata najjeftiniju potrošačku elektroniku s cijenama nižim 14 posto od europskog prosjeka ima Irska, a slijede je Češka i Poljska. Oni kojima treba računalo, a kane u Irsku, mogu računati da su tamo prosječne cijene elektronike niže za 25 posto od hrvatskih cijena, u Poljskoj za 21 posto, a u Češkoj 17 posto.

U Berlinu će ih taj laptop koštati devet posto manje nego u Hrvatskoj, a 16 posto u Londonu ili Zürichu.

Prema podacima europskog statističkog ureda, hrvatske cijene dobara i usluga prošle su godine iznosile 67 posto europskih prosječnih, no takvu razinu nisu postigle hranom, odjećom, cijenama vozila ili elektronike. Cijenama hrane i osobnih prijevoznih sredstava – automobila, motorkotača i bicikla – Hrvatska je gotovo uhvatila europske prosječne cijene, jer je spiza kod nas samo četiri posto jeftinija od prosjeka, a vozila šest posto, a prestigla ih je potrošačkom elektronikom i cijenama odjeće koje su jedan posto iznad prosjeka EU cijena.

Dok nam je hrana gotovo na europskim razinama cijena, restorani i hoteli su znatno jeftiniji i na samo su 73 posto EU prosjeka, jednako kao i cijene alkohola i duhana.

Zanimljivo je da smo cijenama tih poroka u skupini pet najjeftinijih, niže cijene od hrvatskih imaju Slovačka, Rumunjska, Poljska, Mađarska i Bugarska.

Lani su prosječne cijene hrane i bezalkoholnih pića u Hrvatskoj bile na 96 posto od prosječnih europskih cijena.

Hrana je najjeftinija u Rumunjskoj gdje su cijene prehrani 38 posto ispod europskog prosjeka, u Poljskoj su hrana i bezalkoholna pića trećinu jeftinija od EU prosjeka, a u Bugarskoj 27 posto.

Zašto je hrana vani jeftina

U Mađarskoj i Litvi cijene hrane i bezalkoholnih pića su na 82 posto europskog prosjeka, a u Češkoj na 86 posto…
Mnoge zemlje hranu oporezuju manjim stopama poreza na dodanu vrijednost od Hrvatske, pa se zbog toga i događa da je hranu proizvedenu u Hrvatskoj, jeftinije kupovati u inozemstvu nego doma.

Kako i ne bi bilo tako kad se stopom od pet posto PDV-a oporezuje kruh i mlijeko, a stopom od 13 posto ulja i masti te dječja hrana na bazi žitarica za dojenčad i malu djecu. Sve ostalo oporezuje se stopom PDV-a od 25 posto. Rumunjska hranu oporezuje s devet posto PDV-a, Slovenija s 9,5 posto PDV-a, Španjolci na hranu primjenjuju dvije stope PDV-a od četiri i 10 posto, Nijemci također dvije od sedam i 19 posto, Česi 10 i 15 posto…

Dodajmo tome da su nam BDP i individualna potrošnja po stanovniku na još nižim razinama, a od nas su u cijeloj Europskoj uniji lošiji samo Bugari, pa je jasno da su nam standard i cijene u raskoraku.

SVE CIJENE

67 posto od EU prosjeka iznosile su lani cijene u Hrvatskoj, najviše su u Danskoj – 142 posto od EU prosjeka, a najniže su u Bugarskoj – 48 posto EU prosjeka Hrana i bezalkoholna pića

96 posto od EU prosjeka su lani iznosile u Hrvatskoj, najviše su u Danskoj – 150 posto, najniže u Rumunjskoj – 62 posto od europskog prosjeka Alkohol i cigarete

73 posto od EU prosjeka u Hrvatskoj, najskuplji u Irskoj – 174 posto od EU prosjeka, najjeftiniji u Bugarskoj – 56 posto Odjeća

101 posto europskih iznose cijene u Hrvatskoj, najviše su u Švedskoj 134 posto, najniže u Bugarskoj 80 posto Potrošačka elektronika

108 posto od europskog prosjeka su hrvatske cijene, najviše su u Danskoj i Francuskoj 110 posto, najniže u Irskoj 86 posto Osobna prijevozna sredstva

94 posto od prosječnih europskih cijena u Hrvatskoj, najskuplji su u Danskoj 144 posto, najjeftiniji u Slovačkoj 81 posto europskog prosjeka Restorani i hoteli

73 posto od europskog prosjeka su hrvatske cijene, najviše su u Danskoj 151 posto, najniže u Bugarskoj 45 posto

(dijaspora.news/buka.ba)
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

IZDVAJAMO

To Top